Aquahealing - tančící delfín

31. 08. 2013 19:09:32
Představte si, že jste delfín a plavete v teplém letním moři. Voda je klidná a vás nic netrápí. Máte radost z přirozeného pohybu. Moře je bezpečné a v okolí není žádný predátor. Vaše tělo je uvolněné, svobodné a chráněné. Cítíte nespoutanost. Cítíte bezpečí. Vracíte se zpátky do mateřského lůna, kde vás nemohlo nic ohrozit. Ani vy samotní. To, co teď popisuji, není imaginace. Není to ani přepis nějaké pochybné autosugestivní nahrávky. Je to autentický zážitek z terapie ve vodě, starý necelý týden. Že jste ještě neslyšeli o aquahealingu? Já donedávna také ne. Je to terapeutická metoda, která vychází ze zen shiatsu.

Když jsem o aquahealingu četla poprvé, zařadila jsem si ho mezi východní léčitelské směry, ke kterým zaujímám opatrný ambivalentní postoj. Svět je plný šarlatánů, kteří umějí působivě mávat kyvadly nebo vlastními pažemi tak, aby z vás vytáhli leckdy nemalé peníze. Co za to obvykle dostanete? Narovnání čaker, pročištění energetických toků, jinou barvu aury, sjednocení s vesmírem a vlastně whatever, co jde vznešeně popsat, ovšem nikterak změřit. Jenže kdyby se boží zázraky děly skrze šarlatány, nepotřebovali bychom chemoterapii, lékaře, antidepresiva a vlastní zodpovědnost.

Kladu si otázku, proč jsem na aquahealing šla. Nečekala jsem nic převratného. Počítala jsem s tím, že se vůbec nic nestane. Že si s pomocí terapeuta trochu protáhnu tělo a při troše štěstí i zrelaxuji. Mám totiž ráda vodu. Relax centrum Valnovka vypadalo přesně tak, jak jsem si ho představovala - malé, útulné a zapadlé. Bazén byl příjemně teplý a prázdný. Byla jsem v něm sama s terapeutkou Darjou.

Položíte se na vodu a na nohy dostanete nadnášecí pěnové pásky. Terapeut vás drží na hladině a provádí s vámi různé protahovací či masážní cviky. Drží vaši hlavu nad vodou, abyste mohli dýchat. Kolem zní meditační hudba. Zkresluje ji voda, která se vám dostane do uší. Po pár minutách se uvolníte. Zjistíte, že terapeutovi můžete plně věřit. Protože je laskavý, něžný a zkušený. Nic vás neruší. Nemluvíte ani neposloucháte. V tu chvíli prostě jen jste.

Jednoduchá logika říká, že pohyb ve vodě získává jeden rozměr navíc oproti pohybu na souši. Tím rozměrem je absence zemské přitažlivosti. Ve vodě s pomocí terapeuta gravitace mizí a vaše tělo se může vznášet v prostoru tak, jak máte zrovna chuť, aniž byste překonávali jakoukoli překážku. Museli byste být z kamene, abyste nepocítili radost z náhlé nespoutanosti. Svoboda pohybu a radost z ní je jen zlomek emocí, které aquahealing v jedinci probouzí. Zážitky jsou nepřenositelné a jen těžko popsatelné. V jisté fázi aquahealingu vás terapeut začne ponořovat pod vodu. Jste maximálně uvolnění a cítíte se jako delfín. Vy a terapeut tvoříte pár, který tančí. Vnímáte vodu, jak hladí vaši tvář. Vnímáte lehkost, se kterou plujete klidnou a teplou vodou. Veškeré příjemné fyzické vjemy se vpíjejí do vašeho mozku a ukádají se. Nepřemýšlíte o ničem. Otáčíte se pod hladinou, měníte směr pohybu, jste spontánní a svobodní. Terapeut pozná, kdy potřebujete vzduch. Neřešíte svůj dech. Neřešíte nic.

Po jedné jediné hodině aquahealingu jsem se necítila jen odpočatě. Zmizely psychosomatické bolesti zad, které mne trápily několik měsíců v kuse. Uvědomila jsem si, že si v sobě dlouhá léta nesu těžké břemeno strachu. Břemeno, které se zrodilo z traumatických zážitků. Aktivuje se ve mně při každém nadměrném stresu a působí mi fyzické i psychické obtíže. Po aquahealingu zmizel z mé hrudi zárodek úzkosti a nahradil ho zárodek vnitřního míru. Pocit, že tvořím vyrovnaný celek se svým tělem. Vědomí, že mé obtíže jsou způsobeny nejednotou těla a mysli. Byl to pocit náhlé naděje a euforie, kterou lze přirovnat k zamilovanosti. Pocit velmi křehký a zároveň maximálně intenzivní.

Aquahealing si neklade za cíl vyřešit vaše zdravotní problémy. Nemá ambice být léčebnou metodou a nenahrazuje lékařskou péči. Je to způsob, jak dočasně zmírnit vaše obtíže. Je to cesta, jak v sobě otevřít nové možnosti a nové náhledy. Je to metoda, kterou poznáváte své tělo. Zjistíte více o své fyzické schránce i o svém psychickém rozpoložení. Dostanete se blíže ke svým emocím a máte větší šanci je identifikovat, pojmenovat a analyzovat. Pokud tedy chcete. Nečekejte zázraky. Čekejte úlevu, která může být dočasná stejně tak jako dlouhodobá. Aquahealing neřeší příčiny. Nehledá viníky a nepojmenovává oběti. Ale pomůže vám najít cestu k sobě samému.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Veronika Wallerová | sobota 31.8.2013 19:09 | karma článku: 12.37 | přečteno: 570x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Nepohřbívejte blogery

Celý den mi vrtá hlavou, jak je možné, že někteří blogeři jmenovitě kritizují blogery za jejich výkony a vysoké karmy, za to, že jsou nominováni. Místo ocenění, které dostali od čtenářů se dočkávají kritiky od "kolegů" - blogerů

20.4.2019 v 1:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 |

Beata Krusic

Ukřižování

A právě dnes, v den, kdy lidé dlí nad postavou a osudem Ježíšovým, cítím, že nemohu nezmínit toho, kterému jsem za poslední dobu věnovala své blogy a zamyšlení.

19.4.2019 v 23:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Jazyky, jazyky a zas ty jazyky

Zamyšlení nad jazyky a cizími slovíčky. No třebas jste na tom lépe než já. Já se tak umím usmát - tomu se rozumí ve všech jazycích....

19.4.2019 v 22:20 | Karma článku: 5.33 | Přečteno: 132 |

Libuše Palková

Rozkvetlé Kladno

Jaro dorazilo už i na Kladno a všechno tu kvete a voní. Kdo tu nebyl asi netuší, že Kladno je plné parků, lesoparků a jiných zelených ploch. Vyhrálo dokonce několik soutěží a je nositelem mnoha ocenění za péči o životní prostředí.

19.4.2019 v 21:11 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 385 | Diskuse

Jan Pražák

Opravdu se u nás prodávají horší potraviny než jinde?

To je pořád řečí o dvojí kvalitě potravin. Lidé si ztěžují, jaké je u nás k dostání nekvalitní zboží proti ostatním evropským zemím, ale přitom to vůbec není pravda. Nevěříte? Taky jsem to nejdřív nedokázal pochopit.

19.4.2019 v 18:32 | Karma článku: 17.66 | Přečteno: 683 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 734
Básnířka a překladatelka

Najdete na iDNES.cz